Jak przebiega montaż klapy dymowej?

Klapy dymowe są ważnym elementem systemu przeciwpożarowego. Stosuje się je przede wszystkim na dachach hal produkcyjnych czy budynków przemysłowych, by tym samym zapewnić bezpieczeństwo pracujących tam osób. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest regulowane prawnie, dlatego w budynkach tych bezwzględnie musi znajdować się system oddymiający. Montaż klapy dymowej jest więc niezbędny. Jak powinna przebiegać jej prawidłowa instalacja?

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Czym są klapy dymowe?

Klapy dymowe umieszczane na dachach służą do odprowadzania dymu i ciepła powstającego w czasie pożaru. Ich głównym celem jest wentylowanie pomieszczeń przemysłowych, w których doszło do zagrożenia spowodowanego uwalnianiem się substancji szkodliwych dla zdrowia. Są ważnym elementem przepisów przeciwpożarowych i BHP, którego wymogiem jest posiadanie sprawnie działającego systemu oddymiania. Może mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo pracownikach w razie zagrożenia.

Klapy oddymiające przyjmują także funkcję okien dachowych, dlatego pełnią także funkcję świetlików dachowych, które do hal przemysłowych przepuszczają naturalne światło i doświetlają pomieszczenie. Są niezastąpione podczas sytuacji zagrażającej życiu, ale na co dzień pełnią funkcję okien i tym samym wpływają na minimalizację kosztów za energię elektryczną.

montaż klapy dymowej

Zalety wynikające z montażu klap dymowych:

  • Zabezpieczają budynek przed niekorzystnym działaniem dymu, wysokiej temperatury czy innych szkodliwych substancji zagrażających zdrowiu i życiu.
  • Automatyczna aktywacja pozwala na szybkie usunięcie dymu lub czadu.
  • Wydłużają czas na ewakuację pracowników.
  • Klapy aktywują się automatycznie albo ręcznie.
  • Pełnią funkcję okien, które oświetlają budynek, czym zmniejszają zużycie prądu.

Ponadto klapy dymowe po zamontowaniu odpowiednich elementów sterujących, mogą także pełnić funkcję wyłazów dachowych. Pozwala to na minimalizację kosztów poprzez multifunkcjonalność jednego elementu.

Jak działają klapy dymowe?

Klapy oddymiające połączone są z centralnym systemem oddymiającym, który jest montowany w dużych halach przemysłowych, magazynowych czy fabrykach. Klapy dymowe można także uruchomić za pomocą ręcznej aktywacji przycisku oddymiania, a także automatycznie.

Sposób automatyczny jest najbardziej właściwy. Klapy uaktywniają się w momencie, gdy czujniki dymu załączy się w momencie wyłapania szkodliwej dla zdrowia i życia substancji. Natychmiastowe otwarcie klap oddymiających zwiększa szanse pracowników, którzy zostają szybko poinformowani o niebezpieczeństwie, dzięki czemu mogą rozpocząć procedurę bezpieczeństwa i ewakuację. Klapy dymowe umożliwiają usunięcie możliwie jak największej ilości dymu czy innych substancji groźnych dla życia człowieka.

Montaż systemów oddymiania – jak powinien przebiegać?

Jak zamontować klapę dymową? Odpowiednie zamontowanie przebiega w kilku etapach i powinno być już planowane w początkowej fazie realizacji budowlanej. Niekiedy klapę oddymiającą montuje się na miejscu starego okna lub wyłazu dachowego.

Montaż klap oddymiających dzieli się na podstawowy, wykonania obróbki termicznej i przeciwwilgociowej, ramki spinającej i zawiasowej, montaż napędu i pokrycia z poliwęglanu.

I. Montaż podstawowy:

  1. W pierwszej kolejności trzeba złożyć wszystkie części segmentu podstawy, a następnie skręcić je śrubami z nakrętkami.
  2. Następnie należy umiejscowić skręconą już podstawę w świetle otworu dachowego, w którym ma znajdować się gotowa już klapa oddymiająca. Należy przy tym pamiętać, aby przekątne były równe.
  3. Podstawę klapy dymowej należy przymocować do konstrukcji przy pomocy odpowiednich umocnień – zależnych od rodzaju konstrukcji:
  • śrub samowiercących (podkonstrukcja metalowa),
  • kołków rozporowych (podkonstrukcja betonowa),
  • wkrętów do drewna (podkonstrukcja drewniana).

II. Wykonanie obróbki termicznej i przeciwwilgociowej

Dobór odpowiedniego wykończenia do wykonania obróbki termicznej zależny jest materiału, z którego została wykonana podstawa.

Obróbka dla podstawy z blachy:

  • w pierwszej kolejności należy obłożyć podstawę warstwą wełny mineralnej o grubości 4 cm
  • obróbkę termiczną i przeciwwilgociową z papy bitumicznej oraz folii PVC należy wykonać na całej wysokości podstawy. Trzeba przy tym pamiętać, że sposób wykonania powinien umożliwiać swobodne późniejsze nakładanie ramki spinającej klapę oddymiającą.

Obróbka dla podstawy z laminatu:

  • obróbkę klapy oddymiającej z papy bitumicznej oraz folii PVC należy wykonać na całej wysokości podstawy do górnej półki. Tutaj nie stosuje się ramki spinającej.

III. Montaż ramki spinającej

Na podstawę montowanej klapy oddymiającej trzeba założyć ramkę, a następnie przynitować ją za pomocą nitów stalowych lub aluminiowych. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie nitować bloku zawiasowego.

IV. Montaż ramki zawiasowej

  1. Ramkę należy ustawić w taki sposób, aby jej oś symetrii pokrywała się z osią symetrii podstawy.
  2. Do ramki spinającej oraz podstawy trzeba przynitować zawiasy przy pomocy nitów stalowych.

Na sam koniec należy sprawdzić, czy ramka zawiasowa otwiera się poprawnie i czy jest szczelna.

V. Montaż napędu

  1. Do trawersy górnej należy przykręcić rygiel hakowy odpowiednimi śrubami (M6 x 50 z nakrętkami).
  2. Następnym krokiem jest ustawienie stelaża dolnego wraz z siłownikiem w osi symetrii podstawy. Stelaż do podstawy przymocowuje się za pomocą nitów stalowych.
  3. Kolejnym krokiem jest zamocowanie oczka wrzeciona siłownika w sworzeniu rygla hakowego.
  4. Rygiel kotwicy hakowej trzeba wyregulować w taki sposób, aby po zamknięciu klapy, nie pojawiała się szczelina pomiędzy ramą zawiasową a wyrównującą. Regulacja ta polega na przesunięciu całej konsoli rygla w górę i dół lub wykręceniu/wkręceniu kotwicy rygla.
  5. Ostatnim etapem montażu napędu klapy oddymiającej jest sprawdzenie, czy klapa poprawnie zamyka się i otwiera, gdy zostanie podłączona do prądu.

VI. Montaż pokrycia z poliwęglanu

  1. W pierwszej kolejności należy nałożyć, a potem ustawić pokrycie poliwęglanowe na ramce zawiasowej.
  2. Krzyżywo trzeba przykręcić z pomocą wkrętów samogwintujących.

Cena montażu klapy oddymiającej

Cena klapy oddymiającej oraz jej montażu zależna jest od wielkości, ilości i rodzaju. W PBM As szczegóły dotyczące ostatecznej ceny zamówienia ustalamy indywidualnie z klientem. Staramy się dopasować klapy oddymiające do potrzeb klienta, a dokładnie do zabudowy i infrastruktury budynku. Należy pamiętać o tym, że większość budynków i hal przemysłowych musi posiadać odpowiednie instalacje, a ich działanie powinno być zgodne z polskim prawem.

Dlatego też oferujemy klapy oddymiające, które spełniają te kryteria i posiadają atesty jakości. Pomagamy także w montażu klap oraz systemów zasilających. Skontaktuj się z nami w celu dobrania odpowiednich klap oddymiających.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Infolinia 24/7 - 518 854 113