Czym są świetliki rurowe i kiedy się na nie zdecydować?

Świetliki rurowe, zwane także tunelowymi, montowane są nie tylko na dachach budynków wielkopowierzchniowych, ale także w domach jednorodzinnych. Są łatwe w montażu, a koszt i czas włożony w ich zamontowanie szybko zwraca się w postaci obniżonych rachunków za energię elektryczną. Czym są świetliki rurowe, gdzie najlepiej się sprawdzają i jak się je montuje?

Czym są świetliki rurowe?

Świetliki rurowe, nazywane też tunelowymi, montuje się w miejscach, do których nie dociera naturalne światło słoneczne. Jest to sprawdzony sposób na to, aby doprowadzić snop światła do wnętrza pomieszczenia, w którym nie ma możliwości zamontowania okien (np. korytarz). Świetliki rurowe najczęściej umieszcza się w domach mieszkalnych z dachem płaskim lub skośnym. Świetlik dachowy tunelowy doświetla dotąd ciemne pomieszczenie – bez potrzeby montowania w nim źródła zasilania elektrycznego. Tym sposobem w perspektywie czasu można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

To nowoczesny sposób na to, by wprowadzić naturalne światło do pomieszczenia, które jest ważne dla funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Świetliki rurowe umożliwiają przekazywanie światła nawet na dużą odległość, co jest możliwe dzięki zastosowaniu tuneli światłonośnych. W pomieszczeniu świetlik rurowy zyskuje estetyczny wygląd i przypomina lampę sufitową typu plafon. Takie światło jest ekologiczne, lepsze dla zdrowia oraz wzroku.

Zastosowanie świetlików rurowych

Świetliki dachowe tunelowe można zastosować we wszystkich rodzajach dachów, jak i na podłożu. Świetliki rurowe umożliwiają dostarczenie dziennego światła do domów mieszkalnych, hal, biur, hal i korytarzy, ale też pomieszczeń, które znajdują się poniżej poziomu gruntu – takich jak piwnice, garaże, tunele komunikacyjne, baseny, magazyny. Zaleca się stosowanie tego typu doświetlania tam, gdzie nie ma możliwości, aby zamontować okna lub ich ilość jest niewystarczająca. Jest to szczególnie ważne w miejscach pracy, gdyż przy świetle sztucznym wzrok szybciej się męczy, ale spada też aktywność pracownika.

Zalety świetlików tunelowych

Pozytywnych cech świetlików rurowych można dopatrywać się przede wszystkim w zdrowiu, ekologii i ekonomii.

  • Światło naturalne jest zdrowe dla wzroku oraz ogólnego samopoczucia. Wpływa na wydajność i lepsze samopoczucie.
  • Wykorzystanie świetlików rurowych w domach, biurach, halach przemysłowych znacznie obniża koszty energii elektrycznej. Cena zamontowania świetlików szybko zwraca się w rachunkach za prąd.
  • Świetliki tunelowe mają estetyczny wygląd, który przypomina lampy sufitowe.
  • Są uniwersalne, gdyż w świetlikach rurowych istnieje możliwość zamontowania lamp, które uruchamia się w nocy. Zyskuje się w tym samym na przestrzeni i dodatkowych kosztach.
  • Jest to rozwiązanie ekologiczne, które wykorzystuje naturalne źródło światła.
  • To funkcjonalny sposób, który umożliwia dostarczenie światła słonecznego do pomieszczeń bez okien, np. piwnic. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu rur światłonośnych.

Jak działa świetlik rurowy?

Zasada działania świetlika rurowego jest bardzo prosta. Wykorzystuje zasadę działania soczewki, która skupia światło. Następnie jest ono transportowane przy pomocy rury światłonośnej, która została wykonana ze specjalnych materiałów silnie przewodzących światło. Soczewka oraz tunel odbijają promienie słoneczne i przekazują je w głąb pomieszczenia, równomiernie rozpościerając światło po pomieszczeniu.

Rodzaje świetlików rurowych

Świetliki rurowe różnią się pod względem wyglądu soczewki – może być ona okrągła lub kwadratowa, a także ze względu na tunel światłonośny.

  • Świetliki rurowe z tunelem giętkim – ten rodzaj jest najchętniej wykorzystywany, gdyż jest elastyczny, co zwiększa funkcjonalność całego mechanizmu. Giętka rura pozwala na swobodne przeprowadzenie tunelu z punktu A do punktu B, co np. umożliwia ominięcie elementów konstrukcyjnych.
  • Świetliki rurowe z tunelem sztywnym – jest to ograniczona wersja, którą nie można aż tak swobodnie manipulować, aczkolwiek umożliwiają to kolanka, dzięki którym można pominąć elementy. Ze względu na swoją sztywną budowę te świetliki rurowe przekazują więcej światła.

Budowa i montaż świetlików rurowych

Podstawą jest odpowiednie dopasowanie potrzebnej przestrzeni do wielkości soczewki świetlika rurowego. Należy odpowiednio wymierzyć dach i przygotować w nim wylot.

Montaż świetlików rurowych powinien zostać przeprowadzony według następujących czynności:

  • w przygotowanym otworze należy umieścić ościeżnicę i przymocować ją wkrętami. Warto taką obróbkę blacharską umieszczać na ocieplonej podstawie dachowej. Trzeba także zastosować kołnierz uszczelniający lub materiał pokryciowy, który dopasowuje się do rodzaju pokrycia dachowego;
  • następnie trzeba przygotować otwór w suficie, usuwając przy tym materiał izolacyjny i zakładając paroizolację;
  • do tak przygotowanego otworu sufitowego należy przymocować element sufitowy, a następnie przymocować do niego paroizolację oraz materiał izolacyjny dachu;
  • do ościeżnicy następnie trzeba zamocować ramę pod soczewkę świetlika rurowego;
  • przy samym montażu soczewki istotne jest, aby uwzględnić kierunki świata;
  • na całość zakłada się kopułę i montuje ją to reszty elementów świetlika;
  • tunel światłonośny rozwija się do punktu sufitowego i przycina do określonej długości;
  • do części sufitowej należy przymocować pierścień podtrzymujący;
  • ostatnim etapem jest montaż szyby w elemencie sufitowym świetlika dachowego.

Cena świetlika rurowego

Uzależniona jest od miejsca docelowego, montażu i wielkości. Zwykłe świetliki do montażu w dachach jednorodzinnych to koszt ok. 1300 złotych. W przypadku świetlików rurowych do budynków wielkopowierzchniowych ta cena wzrasta. Skontaktuj się z PBM-AS, przygotujemy dla Ciebie projekt, dopasujemy najlepsze rozwiązanie i wycenimy koszt całej usługi. Jest to inwestycja, która szybko zwraca się w rachunkach za energię elektryczną, a do tego w zdrowiu i ekologii.

Infolinia 24/7 - 518 854 113