Świetliki dachowe do obór i na budynki inwentarskie

Świetliki dachowe – zwłaszcza na budynkach wielkopowierzchniowych – są niezastąpionym sposobem na to, aby do pomieszczenia wprowadzić naturalne światło. Świetliki dachowe trzeba dobrać względem pomieszczenia i przeanalizować, które z nich będą najlepsze. Które świetliki dachowe najlepiej sprawdzą się do obór i innych budynków inwentarskich?

Czym są świetliki dachowe?

Świetliki dachowe mają za zadanie doświetlać wnętrze budynku, wprowadzając naturalne światło. Zwykłe, małe okna nie dają takiego efektu i nie przyczynia się do zminimalizowania zużycia kosztów energii elektrycznej, tak jak robią to świetliki dachowe.

Wykorzystywane są najczęściej w budynkach wielkopowierzchniowych: halach produkcyjnych, magazynowych, sportowych, przemysłowych i inwentarskich. Niekiedy takie pomieszczenia jest trudno oświetlić, a wykorzystywanie do tego energii elektrycznej generuje duże koszty. Co ważne – materiał, z którego są zaprojektowane i zbudowane świetliki, nagrzewa pomieszczenie, ale nie sprawia, iż jest w nich duszno.

Świetliki dachowe, które są otwierane, mogą także pełnić funkcję wentylacyjnych i również służyć mogą jako wyłazy dachowe. Ponadto światło dziennie pozytywnie wpływa na samopoczucie – zwłaszcza przyczynia się do wzrostu energii oraz pozytywnego nastawienia. Także z tych powodów świetliki dachowe sprawdzają się lepiej – zwłaszcza w miejscach, w których pracują ludzie, gdyż pracownicy są wydajniejsi. Naturalne światło dobrze oddziałuje także na zwierzęta, dlatego świetliki dachowe do obór i budynków inwentarskich sprawdzają się lepiej niż zwykłe okna.

Jakie świetliki dachowe do obór?

Zwierzęta hodowlane muszą mieć odpowiednie warunki bytowania, dlatego przy projektowaniu obór lub innych budynków inwentarskich należy uwzględnić każdy aspekt – także ten z dostępem naturalnego światła. Komfort przebywających wewnątrz budynku zwierząt wpływa na ich wydajność i ogólne samopoczucie. Ważne jest to także dla osób, które pracują przy zwierzętach, tutaj istotny jest zwłaszcza odpowiedni mikroklimat i prawidłowa cyrkulacja powietrza oraz wentylacja.

Budynki inwentarskie powinny być dobrze zabezpieczone przed deszczem, śniegiem, przeciągiem lub innymi zjawiskami pogodowymi, które będą dla zwierząt niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Dlatego też otwieranie drzwi wejściowych na oścież w celu przewietrzenia i zapewnienia hodowli światła słonecznego nie jest najlepszym pomysłem – zwłaszcza podczas niepogody i zimnych dni. Świetliki dachowe do obór sprawdzają się najlepiej, jeśli chodzi o naturalne światło, mikroklimat oraz odpowiednią temperaturę wewnątrz.

Do obór oraz budynków inwentarskich najlepiej nadają się świetliki łukowe kalenicowe. Montuje się je u szczytów zadaszenia budynków, co zapewnia najlepsze doświetlenie. Świetliki dachowe do obór sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż zwykłe okna dachowe. Spowodowane jest to ich konstrukcją na stelażach aluminiowych oraz użytym komponentom, które sprawiają, że takie okna są przede wszystkim trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Całkowicie zostaje wyeliminowana obawa, iż świetlik się stłucze, a spadające kawałki szkła zranią znajdujące się wewnątrz zwierzęta.

Świetliki dachowe do obór i budynków inwentarskich – zalety

Świetliki dachowe kalenicowe do obór i budynków inwentarskich mogą pełnić funkcję nie tylko doświetlającą, ale też wentylującą (zwłaszcza w upalne dni). Umożliwia to regulowana szczelina powietrzna. To kolejna zaleta tego typu rozwiązania w budynkach inwentarskich. Z jakich jeszcze powodów warto zainwestować w świetliki dachowe?

 • Doprowadzają do budynków naturalne światło słoneczne, co wpływa na komfort przebywających wewnątrz zwierząt.
 • Świetliki dachowe do obór można dostosować pod względem długości i szerokości do budynku.
 • Są bezpieczne w użytkowaniu, nie powodują niebezpiecznych sytuacji (inaczej niż w przypadku szklanych okien).
 • Mają konstrukcję dwuspadową lub łukową, co pozwala na całościowe objęcie pomieszczenia i doświetlenia go w wielu punktach, a nie tylko w jednym.
 • Konstruowane z użyciem najnowszych i sprawdzonych technologii, które zapewniają świetlikom funkcjonalność.
 • Świetlik dachowy wyposażony jest w szczelinę wentylacyjną, która umożliwia ustawienie przepływu powietrza.
 • Świetlik kalenicowy umożliwia cyrkulację i doprowadzanie świeżego powietrza.
 • Świetliki pozwalają zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej.
 • Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.
 • Świetliki mocno oświetlają budynek, a dzięki temu pomieszczenie jest nie tylko jasne, ale też suche, przez co nie kumuluje się wewnątrz wilgoć doprowadzająca do powstawania grzybów.
 • Świetliki dachowe do obór są najlepszym rozwiązaniem dla zwierząt, gdyż wnętrze jest oświetlone naturalnym światłem, co wpływa na ich komfort.

Świetliki dachowe do obór z funkcją wentylacyjną

Światło i powietrze – to dwa elementy, które są istotne dla poprawy komfortu życia ludzi, jak i zwierząt. Dlatego świetliki dachowe kalenicowe wyposażone są w elementy uchylne, które służą wentylacji pomieszczenia.

Elementy uchylne, które są napędzane elektrycznie, są ważnym dodatkiem poprawiającym komfort zwierząt oraz pracujących wewnątrz pomieszczenia osób. Nie każde budynki inwentarskie zbudowane są w taki sposób, aby na czas letni można było w nich usunąć ścianki boczne. Udogodnieniem są świetliki dachowe, dzięki którym wnętrze nie nagrzewa się do wysokich temperatur. Szerokość szczeliny nie może być dowolna – ustawia się ją do wysokości i wielkości obory lub budynku inwentarskiego (ma to znaczenie ze względu na warunki atmosferyczne, aby nie powodować przeciągów).

Świetliki dachowe można założyć na już istniejącym budynku, ale ich montaż nie na każdym będzie możliwy. Jest to zależne od specyfikacji budowli, roku wzniesienia, konstrukcji i użytych materiałów. Doświetlanie świetlików dachowych trzeba koniecznie zaplanować już na etapie projektowym – zwłaszcza przy oborach i budynkach inwentarskich całorocznych. Wtedy też dodatkowe doświetlenie budynku światłem naturalnym oraz jego wentylacja jest niezbędna – zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych.

Infolinia 24/7 - 518 854 113