USŁUGI

ODDYMIANIE KLATEK SCHODOWYCH

PERFEKCYJNIE BUDUJEMY MOŻLIWOŚCI

SYSTEMY ODDYMIANIA

Oddymianie klatek schodowych to bardzo ważny temat w kontekście wznoszenia nowoczesnych budynków użytkowych oraz modernizacji starszych konstrukcji. Wpływa to na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, a w wielu przypadkach budowa systemów oddymiania jest wymagana prawnie

Systemy oddymiania klatek schodowych

Systemy oddymiania klatek schodowych

Nowoczesne systemy oddymiania dostępne w naszej ofercie opierają się o modele grawitacyjne. Wykorzystują one naturalną własność gorących gazów do unoszenia się do góry (konwekcja). Wystarczy tylko zapewnić wewnątrz klatki schodowej odpowiedni przewiew oraz umożliwić wydostanie się gazów na zewnątrz w górnych partiach budynku.

Systemy oddymiania klatek schodowych

Systemy oddymiania klatek schodowych to w zasadzie szereg elementów, które działając wspólnie, usprawniają pozbywanie się szkodliwych substancji z obiektu budowlanego, podczas pojawienia się pożaru. Na podstawowy system składa się:

  • okno albo klapa napowietrzająca,
  • instalacja łącząca wszystkie elementy systemu z czujnikami dymu i przyciskami bezpieczeństwa,
  • klapa zewnętrzna/okno oddymiające

Powyższe elementy uruchamiają się automatycznie, kiedy tylko czujniki wyłapią zbyt wysokie stężenie niebezpiecznych substancji. Można cały proces wyzwolić także ręcznie.

Oddymianie klatki schodowej - dlaczego to takie ważne?

Właściwie działające systemy oddymiania to sprawa kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom znajdującym się w obiekcie, w przypadku pojawienia się pożaru, czy chociażby ulatniania się niebezpiecznych substancji. Choć może to zaskakiwać, to nie sam ogień oraz ciepło przez niego produkowane stanowi największe zagrożenie. Osoby, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła pożaru, również ponoszą duże ryzyko. Dym zawiera bowiem duże stężenie dwutlenku węgla, który może znacznie utrudnić próbę wydostania się z budynku. Do tego dochodzi czad, czyli tlenek węgla, który rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Wszystkie powyższe zagrożenia mogą być znacznie zredukowane przez zastosowanie systemów oddymiających klatkę schodową. Gorące opary i dym w naturalny sposób unoszą się do góry, a kiedy zapewni się im odpowiednią liczbę otworów wylotowych, stężenie stanie się o wiele mniejsze, umożliwiając tym samym osobom przebywającym w budynku sprawną i przede wszystkim bezpieczną ewakuację.

Rola klatki schodowej dla działania przeciwpożarowego

Klatka schodowa, w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego stanowi bardzo ważną drogę ewakuacji. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa nie można w takiej sytuacji używać windy, a zewnętrzne systemy nie zawsze mogą być dostępne. W takim przypadku niezwykle istotne jest zapewnienie dobrze oznakowanej, ale przede wszystkim wolnej od szkodliwego dymu drogi ucieczki.

Kiedy wymagane jest oddymianie klatki schodowej?

Prawo precyzyjnie określa, w jakich przypadkach wymagane jest stosowanie systemów oddymiania klatki schodowej. Taka konieczność zachodzi w odniesieniu do:

  • budynków niskich, które zawierają strefę pożarową o oznaczeniu ZL II,
  • budynków średniowysokich, które zawierają którąś ze stref pożarowych: ZL I, ZL II, ZL III oraz ZL V,
  • budynków niskich i średniowysokich zawierających strefę pożarową PM, które posiadają gęstość obciążenia ogniowego większą niż 500 MJ/m2.

Szczegółowe informacje znajdują się w odpowiednich dokumentach prawnych, dlatego w takich sprawach konieczna jest konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie. Obecnie takie systemy montowane są w biurach, blokach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej oraz innych miejscach, których specyfika sprawia, że przebywa w nich duża liczba osób, a przy tym główną drogą wejścia i ewentualnej ewakuacji jest klatka schodowa.

Co mamy do zaoferowania?

Co mamy do zaoferowania?

Oferujemy przede wszystkim tworzenie indywidualnych projektów systemów oddymiania klatek schodowych, które są dopasowane do specyfiki konkretnego obiektu. Dostosowujemy się przy tym do wymagań Klienta oraz staramy się osiągnąć efekt jak najbliższy oczekiwaniom. Jeżeli ten etap zakończy się sukcesem, zajmujemy się montażem niezbędnych elementów. Dostarczamy wyłącznie produkty najwyższej jakości, dlatego można mieć pewność, że nasze systemy sprawdzą się w każdej sytuacji oraz będą całkowicie bezpieczne. Co ważne, gwarantujemy obsługę posprzedażową oraz konserwację montowanych systemów. Wszystko po to, aby służyły jak najlepiej i jak najdłużej.

PBM - projektant i producent systemów oddymiania klatek schodowych

Zapraszamy serdecznie do współpracy. Tworzymy nowoczesne systemy oparte o sprawne technologie. Z racji tego, że prawidłowe oddymianie klatki schodowej wpływa bezpośrednio na zdrowie i życie osób przebywających w budynku, nasze systemy tworzymy w sposób profesjonalny. Wszystkie elementy wchodzące w ich skład posiadają niezbędne atesty i certyfikaty, świadczące o ich funkcjonalności oraz niezawodności. Projektując i montując urządzenia, opieramy się na restrykcyjnych normach obecnych w prawie polskim i unijnym.
Infolinia 24/7 - 518 854 113