Kiedy zlecić remont świetlika dachowego?

Świetliki dachowe to konstrukcje niezwykle przydatne, a często niezastąpione w przypadku domów, budynków firmowych, a także różnego rodzaju obiektów handlowych. Jak każdy element budowlany, z czasem mogą ulec uszkodzeniu lub obniżeniu wydajności, w związku z długotrwałą eksploatacją. Warto wtedy rozważyć kompleksowy remont, który pozwoli na znaczną poprawę właściwości doświetlających oraz izolacyjnych. Pytanie brzmi: kiedy zdecydować się na ten krok oraz w jakich warunkach naprawa będzie najbardziej opłacalna?

Wartość sprawnych świetlików

Rola świetlików dachowych jest nie do przecenienia i nietrudno wskazać zalety, które wiążą się z ich montowaniem, zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i hal czy pomieszczeń przemysłowych. Oczywiście główną funkcją takiej instalacji jest doświetlenie wnętrza w sposób naturalny, tak aby jak najbardziej zmniejszyć zużycie prądu i zapewnić osobom przebywającym w środku odpowiednie warunki. Kolejną wartością jest możliwość wentylacji pomieszczenia (przy świetlikach z otwieranymi klapami) oraz ułatwienie wydostawania się na dach, w celu przeprowadzenia napraw czy prac konserwacyjnych (w przypadku świetlików, będących jednocześnie wyłazami dachowymi). Aby jednak wszystkie powyższe okoliczności zaistniały, świetliki muszą być w pełni sprawne. Jeżeli ulegną uszkodzeniu lub zaczynają w sposób znaczący tracić właściwości, warto zdecydować się na remont.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Dlaczego warto, żeby świetlik dachowy był w pełni sprawny?

  • Korzystanie z naturalnego światła zmniejsza potrzebę wykorzystywania sztucznych jego źródeł. To w prostej linii przekłada się na oszczędności związane z rachunkami za energię elektryczną. Można powiedzieć, że montaż świetlików to swego rodzaju inwestycja,
  • Promienie słoneczne wpuszczane przez świetliki znajdujące się na dachu jest znacznie zdrowsze dla oczu niż sztuczne oświetlenie z lamp i świetlówek,
  • Wykorzystywanie takich instalacji jest również przyjazne dla środowiska. Wydajne świetliki z nowoczesnymi płytami poliwęglanowymi zapewniają doskonałe efekty i pozwalają na oszczędność energii.

Zaistnienie powyższych korzyści może być znacznie utrudnione w przypadku obecności elementów niedziałających poprawnie. Ważna jest regularna konserwacja, a kiedy skończy się okres gwarancyjny i wysłużone świetliki tracą swoją przydatność, pozostaje profesjonalny remont.

kiedy zlecić remont świetlików dachowych

W jakich sytuacjach niezbędny będzie remont świetlika dachowego?

W powyższym kontekście warto zadać sobie pytanie, na jaką formę zlecenia się zdecydować – czy lepszy będzie remont, czy wymiana? Oczywiście drugie działanie stanowi bardziej kompleksowe rozwiązanie, jednak w niektórych przypadkach wystarczy naprawa lub wymiana konkretnej części danego świetlika.

Oczywistą sytuacją, która zmusza do remontu, a czasem i wymiany świetlika, jest jego uszkodzenie. Najważniejsza jest kwestia tego, jakiego rodzaju świetlik uległ uszkodzeniu – w przypadkowo stosunkowo nowych instalacji często wystarczy wymienić górną powierzchnię lub klapę, decydując się na wysokiej jakości podzespoły, wykonane np. z poliwęglanu. To z pewnością zapewni odporność na uszkodzenia i pozwoli cieszyć się zaletami świetlika przez długie lata. Jeżeli uszkodzeniu uległy świetliki starszego typu, często jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana, która umożliwia całkowite zabezpieczenie konstrukcji i pozwala osiągnąć najlepsze efekty.

Wymiana świetlików często następuje również w przypadku remontu pokrycia dachowego. Stare podstawy betonowe lub stalowe wymagają remontu oraz odbudowy, żeby w połączeniu z nową powierzchnią, zapewnić maksymalna szczelność. Łatwiej zresztą zająć się obydwiema sprawami za jednym razem, ponieważ niektóre prace mogą się pokrywać – jest to więc oszczędność pracy i pieniędzy. Najważniejszy jest wybór produktów z wysokiej jakości materiałów oraz odpowiednie zabezpieczenie i uszczelnienie wszystkich połączeń.

Ostatnią sytuacją, w której tak naprawdę pozostaje wymiana świetlików dachowych, jest obecność przestarzałych konstrukcji, najczęściej w postaci trójkątnej, czy piramidowej (jeszcze inną nazwą pozostającą w użytku są świetliki dwuspadowe). Są one zazwyczaj wyposażone w szklane płyty, przez które światło słoneczne wpada do środka budynku. Obecnie zastępuje się je najczęściej nowoczesnymi, łukowymi pasmami świetlnymi, które zapewniają doskonałe właściwości przepuszczające, a do tego mogą zebrać promienie padające pod różnym kątem.

Kiedy zlecić remont świetlika?

Bardzo ważne pytanie, jakie należy sobie zadać przed podjęciem jakichkolwiek działań, brzmi: kiedy najlepiej podjąć się remontu? Świetliki dachowe, jak to bywa w przypadku różnego rodzaju prac naprawczych i budowlanych, najlepiej remontować w sprzyjających warunkach. Należy więc unikać montażu w zimie, kiedy temperatury bywają bardzo niskie, a warunki pogodowe utrudniają całe zadanie. Nie chodzi tutaj jednak o samą wygodę pracy czy łatwość dokonania niezbędnych działań. Montaż w ujemnych temperaturach może być znacznie utrudniony, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwy z punktu widzenia technologicznego. Największe problemy pojawiają się podczas instalacji części łączeniowych oraz izolacyjnych. Kołnierze, które mają za zadanie zabezpieczyć konstrukcję i dopasować ją do powierzchni dachu, potrzebują odpowiedniej temperatury, aby mogły zostać na trwałe przytwierdzone do podłoża. W przypadku złych warunków zewnętrznych również uszczelnianie przy pomocy pianki poliuretanowej lub inne czynności remontowe mogą okazać się znacznie bardziej skomplikowane. Warto zatem przełożyć taką naprawę na bardziej sprzyjający moment.

Podsumowanie

Rola świetlików dachowych jest bardzo znacząca, dlatego warto zadbać o to, by były w pełni sprawne i zapewniały jak najlepsze efekty w kontekście wygody pracy oraz oszczędności energii. Kompleksowy remont konstrukcji doświetlających lub ich wymiana zapewni spokój pod tym względem na długie lata, jeżeli tylko wszystko zostanie wykonane zgodnie ze sztuką.

Potrzebujesz profesjonalnej usługi remontu świetlika dachowego? Jesteś w doskonałym miejscu! W PBM znamy się na swoim fachu, ale przede wszystkim korzystamy z elementów najwyższej jakości. Oferujemy świetliki dachowe różnego rodzaju – dla zastosowań przemysłowych, ale także biur oraz nieruchomości innego rodzaju. Montujemy świetliki płaskie, kopułkowe, pasma świetlne, wyłazy dachowe, czy chociażby świetliki tunelowe, które doskonale zastępują okna dachowe, wtedy gdy trzeba oświetlić trudniej dostępne miejsca. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Infolinia 24/7 - 518 854 113