Wyłaz dachowy do pomieszczeń ogrzewanych – jaki wybrać?

Wyłazy dachowe stanowią bardzo przydatny element konstrukcyjny zarówno w domach mieszkalnych, blokach, jak i budynkach przemysłowych. Ze względu na zróżnicowanie samych budynków, można też wymienić szereg rodzajów wyłazów, które łączy ta sama funkcja — pozwalają na bezpieczne wyjście na dach. Ważne jest to, że mogą być stosowane na wielu powierzchniach o różnym stopniu nachylenia. Co jednak w przypadku wnętrz, w których każda utrata ciepła jest niepożądana? Jakie konstrukcje wybrać, aby cieszyć się najlepszymi właściwościami termoizolacyjnymi? Z poniższego artykułu dowiesz się, jaki wyłaz dachowy do pomieszczeń ogrzewanych wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Czym jest wyłaz dachowy?

Wyłazy dachowe to konstrukcje, które łączą w sobie funkcje świetlika (lub też okna) oraz praktycznej klapy, dzięki której w łatwy sposób można wydostać się na szczyt budynku, po to, by przeprowadzić konserwację, dokonać naprawy lub też podczas wszelkich innych prac na dachu. Znacznie ułatwiają one cały proces, ponieważ nie trzeba korzystać z drabiny zewnętrznej, ani podnośnika, a do tego są zazwyczaj bardzo bezpieczne. Wyłazy mogą być stosowane zarówno na dachach płaskich, jak i stromych (w drugim przypadku nie mogą mieć jednak formy tradycyjnych świetlików, które montuje się na powierzchniach o zerowym lub niewielkim nachyleniu).

Popularne rodzaje wyłazów dachowych

Wyłaz na dach może mieć bardzo różną formę. Często mówiąc o takiej instalacji mamy na myśli raczej pewną funkcję — może się ona realizować zarówno w przypadku świetlików dachowych z otwieraną klapą, pasm świetlnych, jak i klap z zamontowanymi siłownikami. Co ważne, wyłazy dachowe to konstrukcje uniwersalne. Mogą również odgrywać rolę klap dymowych, które są uchylane automatycznie po wykryciu zagrożenia przez czujniki dymowe w danym budynku. Dla potrzeb niniejszego artykułu ważna wydaje się jednak odpowiedź na pytanie, czy i jakiego typu wyłaz dachowy może być montowany w przypadku ogrzewanego budynku? Warto poznać podstawowe informacje, żeby podjąć właściwą decyzję.

wyłaz dachowy

Jak zbudowane są poszczególne rodzaje wyłazów?

Aby zdecydować, w jaki sposób wybrać najlepszy wyłaz dachowy ocieplany, należy najpierw pokrótce omówić ogólną budowę tych konstrukcji dachowych. Podstawę całości stanowi blacha ocynkowana, aluminiowa lub, w niektórych przypadkach poliestrowy laminat z włóknem szklanym. Takie materiały sprawiają, że całość jest stabilna i doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Na tej podstawie zamontowana jest klapa, która składa się ze specjalnych profili (najczęściej wykonanych z aluminium z klipsem PVC) oraz paneli akrylowych albo poliwęglanowych (które są bardziej wytrzymałe). Do tego dochodzą przyłączone siłowniki, które umożliwiają wygodne otwieranie klapy oraz blokowanie jej w konkretnej pozycji.

Dobra termoizolacja kluczem do sukcesu

W kontekście domów ocieplanych najważniejsza jest jednak izolacja. W przypadku elementów wystających ponad powierzchnię dachu, takich jak wyłazy, pojawia się zasadne pytanie o ich właściwości cieplne. Obecna technologia pozwala stworzyć świetliki i wyłazy dachowe o doskonałych możliwościach termoizolacyjnych. W tym celu ich podstawa zostaje ocieplona przynajmniej 40 mm warstwą wełny mineralnej lub styropianu. W przypadku świetlików o podstawie z laminatu, pomiędzy jego warstwami znajduje się pianka poliuretanowa, która wzmacnia i oczywiście również izoluje. Dodatkowo wszystkie połączenia pomiędzy podstawą a otwieraną klapą są wyłożone uszczelkami, m.in. po to, żeby nie doprowadzić do przenikania wody.

Naturalnie powyższe sposoby służą izolacji najbardziej narażonych na przenikanie ciepła elementów, a także połączeń pomiędzy nimi. Poliwęglan komorowy, który jest najczęściej stosowany w charakterze wierzchniej warstwy klapy wyłazu, posiada naturalne właściwości izolacyjne. Kiedy połączone zostają wszystkie powyżej wymienione rozwiązania technologiczne, konstrukcja wpływa na znacznie ograniczenie ucieczki ciepła. To zaś prowadzi do zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku.

Jaki wyłaz dachowy do pomieszczeń ogrzewanych?

Tak naprawdę większość popularnych rodzajów wyłazów charakteryzuje się podobnymi właściwościami cieplnymi. Model kopułkowy i płaski różni się górną częścią, jednak tak samo muszą zostać ocieplone u samej podstawy. Trudniej sprawa wygląda w przypadku rozległych pasm świetlnych z wmontowanymi wyłazami, ponieważ tam powierzchnia styku z dachem jest bardzo duża, tak samo zresztą, jak powierzchnia płyt poliwęglanowych. W takiej sytuacji należy upewnić się, że producent korzysta wyłącznie z materiałów najwyższej jakości i o potwierdzonej wysokiej termoizolacyjności. Inaczej jest też w przypadku okien wyłazowych, w których nie ma blaszanej, ani laminowanej podstawy. Tam najważniejsze jest zabezpieczenie łączeń pomiędzy ruchomą częścią okna, a jego ramą i dachem.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Wyłazy do ogrzewanych budynków — Podsumowanie

Jak widać, wyłazy dachowe mogą być z powodzeniem stosowane w małych i dużych ogrzewanych budynkach. Warto tylko zadbać o odpowiednią jakość podzespołów i profesjonalny montaż. Drugi z wymienionych czynników jest kluczowy dla uzyskania dobrych właściwości termoizolacyjnych. Można przecież wyobrazić sobie wyłaz dachowy najwyższej jakości, który jednak zamontowany w sposób co najmniej niepoprawny, nie zapewnia ochrony przed ucieczką ciepła. Prawidłowe ocieplenie za pomocą wełny mineralnej, styropianu, pianki poliuretanowej oraz innych materiałów pomoże uzyskać najlepsze efekty.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy wyborze i montażu wyłazów dachowych różnego rodzaju, sprawdź ofertę PBM. Zajmujemy się produkcją i montażem świetlików dachowych, pasm świetlnych i pozostałych konstrukcji, również z funkcją wyłazu. Oferujemy fachowe doradztwo, materiały najwyższej jakości, posiadające wszelkie atesty i certyfikaty oraz profesjonalną usługę montowania i naprawy wyłazów dachowych. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie rozwieją wątpliwości i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Zobacz inne artykuły

Infolinia 24/7 - 518 854 113