Jakie wybrać świetliki dachowe do hal przemysłowych?

Świetliki dachowe spełniają bardzo istotną funkcję w budynkach różnego typu. Jednymi z najczęściej wymienianych są hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne, które wymagają dużego poziomu oświetlenia, dla zapewnienia pracownikom optymalnych warunków. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jak wybrać odpowiednie świetliki dachowe do hal przemysłowych oraz jakimi właściwościami powinny cechować się te konstrukcje. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku może przyprawić o ból głowy, jednak analizując poszczególne opcje, można w łatwy sposób wybrać najlepsze z nich.

Czym charakteryzują się wnętrza przemysłowe?

Hale przemysłowe posiadają specyficzne wymagania, jeżeli chodzi o oświetlenie wnętrza. Są to bardzo duże obiekty, w których zapewnienie pracownikom odpowiedniej jasności wymaga zastosowania sporej liczby profesjonalnych lamp. Z tego powodu przedsiębiorstwa, które zlecają budowę hali produkcyjnej, magazynowej, czy innych rodzajów takich budowli, decydują się coraz częściej na wybór świetlików dachowych w różnych konfiguracjach.

Najważniejsze rodzaje świetlików dachowych

Warto w tym miejscu zastanowić się, jakie możliwości w ogóle wchodzą w grę. Podstawowe rodzaje świetlików, które montuje się w budynkach różnego przeznaczenia, to:

  • Świetliki kopułkowe — jedne z najpopularniejszych i najprostszych rodzajów świetlików. Występują w formie wystającej z powierzchni dachu, kanciastej konstrukcji z wypukłym, przezroczystym tworzywem na szczycie (najczęściej akryl lub poliwęglan). Są one często na stałe przytwierdzone do podstawy.
  • Świetliki płaskie —mogą przypominać świetliki kopułowe, lecz górna warstwa jest zupełnie płaska. Istnieją również rodzaje, które nie mają wystającej podstawy, lecz są montowane równo z dachem.
  • Świetliki łukowe — jaksama nazwa wskazuje, powierzchnia poliwęglanowa jest w nich większa i uformowana jest w łuk. Takie rozwiązanie często wykorzystuje się w przypadku pasm świetlnych, które mogą rozciągać się nawet przez całą długość dachu.
  • Świetliki tunelowe — są na ogół znacznie mniejsze od powyższych rodzajów. Dostarczają one światło punktowo, do wskazanych pomieszczeń. Dzieje się to za pomocą specjalnej rury wyłożonej doskonale odbijającym materiałem.
  • Wyłazy dachowe — mogą mieć tak naprawdę dowolną formę — wyłazy są to bowiem świetliki z możliwością otwarcia klapy oraz wyjścia na zewnątrz. Mogą występować w roli świetlików płaskich, kopułkowych, pasm świetlnych, a nawet okien dachowych.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Jakie świetliki najlepiej sprawdzą się w halach przemysłowych?

W przypadku hal przemysłowych wybór zależy tak naprawdę od powierzchni i potrzeb konkretnej budowli, ale z reguły najlepszym rozwiązaniem są pasma świetlne. Oferują one bardzo dużą powierzchnię przepuszczającą, przez którą promienie słoneczne trafiają wprost do wnętrza hali. Co ważne, pasma świetlne mogą również zostać wyposażone w otwierane klapy, dzięki czemu stają się zarazem praktycznymi świetlikami wentylacyjnymi, a po zamontowaniu siłowników 24V lub pneumatycznych podłączonych do systemu przeciwpożarowego — mogą odgrywać rolę klap dymowych. Ta uniwersalność pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni dachowej.

W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będą tradycyjne świetliki, które dostarczają światło w konkretne miejsce. Wszystko zależy od wstępnych planów oraz możliwości inwestora. Zdarza się, że w halach przemysłowych łączy się kilka różnych rozwiązań, stosując zarówno pasma świetlne, jak i punktowo rozłożone świetliki płaskie lub kopułkowe. Jeżeli chodzi o świetliki tunelowe, to są one rzadko stosowane w przypadku omawianych budowli. Dzieje się tak dlatego, że przeznaczone są głównie do wnętrz, które nie mają bezpośredniego styku z dachem lub ścianą i nie mogą zostać doświetlone w tradycyjny sposób. Świetnie sprawdzają się np. w przypadku pomieszczeń biurowych.

Świetliki vs. okna

W domach, biurach czy wielu innych budynkach za wprowadzanie światła do wnętrza odpowiadają okna. Czy tak samo nie mogłoby być w przypadku hal przemysłowych? Należy wiedzieć o tym, że takie budowle różnią się od siebie znacząco. Niektóre wyposażone są wyłącznie w obszerne okna boczne, inne wykorzystują świetliki dachowe, a pozostałe łączą te dwa rozwiązania. Nie ma tutaj reguły. Warto jednak zaznaczyć, że świetlik dachowy jest wydajniejszy od okna. Dzieje się tak ze względu na kształt transparentnej powierzchni, który pozwala na przenikanie promieni napływających pod różnym kątem, a także samo rozmieszczenie świetlików na dachu, dzięki któremu przez większość dnia są wystawione na światło słoneczne.

świetliki dachowe

Zalety stosowania świetlików w halach przemysłowych

Po pierwsze, świetliki dachowe przemysłowe mają tę przewagę nad sztucznym oświetleniem, że wprowadzają naturalne światło, które jest o wiele zdrowsze dla osób spędzających wiele godzin w danym pomieszczeniu. Choćby na pierwszy rzut oka nie było widać różnicy, można mieć pewność, że zmiana będzie zauważalna poprzez poprawę samopoczucia, a także wydajności. Po drugie, różnego rodzaju świetliki — kopułkowe, płaskie, łukowe — powodują znaczne zmniejszenie się kosztów związanych z utrzymaniem obiektu. Przez większość dnia zużycie prądu jest w końcu znacznie mniejsze. Po trzecie, korzystając ze świetlików dachowych, oszczędza się energię elektryczną, co w naturalny sposób pomaga chronić środowisko naturalne. Świetliki mogą też spełniać szereg dodatkowych funkcji (np. oddymianie budynku czy odgrywanie roli wyłazu dachowego), dzięki czemu stanowią rozwiązanie niezwykle uniwersalne.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Świetliki przemysłowe — oferta PBM

Świetliki dachowe do hal przemysłowych, niezależnie od ich rodzaju, stanowią bardzo przydatny element w budynku. W przypadku wznoszenia magazynu, zakładu produkcyjnego, zakładu przetwórstwa, czy chociażby sklepu wielkopowierzchniowego, warto zdecydować się na doświetlenie wnętrza z ich pomocą. Najlepsze właściwości pod względem ilości wpuszczanego światła oferują podłużne pasma, jednak i punktowe świetliki mogą okazać się bardzo przydatne.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa i usługi montażu najwyższej jakości świetlików dachowych, zapraszamy do kontaktu z nami. Specjaliści PBM dokonają profesjonalnej wyceny i pomogą uzgodnić wszystkie niezbędne szczegóły.

Zobacz inne artykuły

Infolinia 24/7 - 518 854 113