Co to są świetliki dachowe?

Świetliki dachowe stanowią niezwykle przydatny element konstrukcji dachu, który wpływa na poprawę naświetlenia oraz lepszą wentylację. Zapewnia wiele korzyści związanych zarówno z wygodą użytkowania danego lokalu, jak i kosztami eksploatacji. Co to świetliki dachowe i dlaczego się je stosuje?

świetliki dachowe

Własności świetlików

Dachowe świetliki pełnią wiele różnych funkcji, z których najważniejszą jest oczywiście rozjaśnianie konkretnych pomieszczeń. Zróżnicowanie dotyczące rozmiarów i modeli pozwala wykorzystać je w ogromnej liczbie przestrzeni, od pomieszczeń domowych, po ogromne budynki przemysłowe.

Skontaktuj się! kontakt

Dużą zaletą ich wykorzystania jest fakt, że są stosunkowo tanie w budowie, a dostarczają wielu korzyści, które pojawiają się podczas użytkowania. Stosowanie świetlików może służyć jako dodatkowe oświetlenie, które będzie stanowić uzupełnienie dla elektrycznych źródeł. Wpłynie to na zmniejszenie wydatków na energię. Ważnym czynnikiem jest również fakt, że korzystanie z naturalnego światła wpływa na ochronę środowiska, ponieważ ogranicza się zużycie prądu, a co za tym idzie emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Tradycyjne świetliki występują w postaci wystających z dachu konstrukcji wykonanych najczęściej z blachy stalowej lub aluminiowej, natomiast górne warstwy to akryl lub poliwęglan wsparty o ramy aluminiowe lub wykonane z PVC. Od spodu wpasowują się w pokrycia dachowe, tak aby całość była szczelna.

Rodzaje świetlików dachowych

Świetliki kopułowe

Jedne z popularniejszych wersji świetlików, które stosowane są najczęściej w budynkach użytkowych, a także obiektach przemysłowych, takich jak magazyny, hale i fabryki. Wyrastają ponad poziom dachu i mają zazwyczaj klapę przytwierdzoną do całej konstrukcji. wypukły kształt doskonale zbiera światło z otoczenia i pozwala na efektywne oświetlenie wnętrza.

Świetliki łukowe

Od wersji kopułowych różnią się przede wszystkim kształtem i rozmiarem. Posiadają półkolistą powierzchnię, która zapewnia doskonały przepływ światła, a jednocześnie zapobiega osadzaniu się na niej różnych zanieczyszczeń i niepożądanych przedmiotów, jak np. liście. Często występują w postaci długich pasm świetlnych, co znacznie zwiększa ich wydajność i sprawia, że doskonale nadają się do oświetlania wielkopowierzchniowych obiektów.

Świetliki płaskie

Świetliki płaskie stosuje się najczęściej w przypadku spadzistych powierzchni. Wyglądem przypominają okna dachowe, jednak często nie są otwierane i służą jedynie do wpuszczania odpowiedniej dawki światła słonecznego. Nie wystają ponad poziom dachu i doskonale wpasowują się w dostępną przestrzeń.

Świetliki trójkątne/piramidalne

Ten rodzaj świetlików jest wyższy niż wersje łukowe i kopułkowe. Jak sama nazwa wskazuje, mają kształt piramidy, a w wersjach pasmowych, podłużny, trójkątny. Taki kształt niemal całkowicie zapobiega osadzaniu się różnych zanieczyszczeń, co znacznie poprawia komfort korzystania ze świetlika dachowego. Często zdarza się, że posiadają one klapę, która służy do wentylacji lub odgrywa rolę wyłazu.

Wyłazy dachowe

Jest to już osobna kategoria urządzeń montowanych na dachach, jednak pełni również funkcję świetlika. Dzięki otwieranej klapie, można za ich pomocą wydostać się na zewnątrz, zwykle za pomocą dołączonej drabinki. Ze względu na fakt, że mechanizm pozwala na uchylenie zewnętrznej klapy, wyłazy mogą służyć do wentylacji pomieszczenia. Uniwersalność to główna zaleta takiego rozwiązania.

Świetliki tunelowe

Ciekawym przykładem są świetliki tunelowe. Określa się je także jako świetliki rurowe, ponieważ światło doprowadzane jest za pomocą specjalnych przewodów, wyłożonych doskonale odbijającą warstwą. Rura może być twarda (zapewnia wtedy większą wytrzymałość i lepsze przewodzenie światła) lub miękka (która pozwala na większą mobilność i możliwość łatwego omijania przeszkód).

świetliki na dachu

Gdzie można wykorzystać świetliki dachowe?Oświetlenie przemysłowe

Świetliki na dachu świetnie sprawdzają się w przypadku obiektów przemysłowych. Często jest to element niezbędny, przy budowie hali magazynowej czy produkcyjnej. Dlaczego jest to takie istotne? Po pierwsze, firmy w oczywisty sposób pragną optymalizować swoje wydatki, a korzystanie ze światła słonecznego wpływa na znaczne oszczędności i obniżenie rachunków za prąd. Po drugie, naturalne światło jest o wiele zdrowsze dla znajdujących się w środku pracowników.

Oświetlenie w biurze

Powyższe pozytywne właściwości światła dziennego mają jeszcze większe znaczenie w przypadku pracy biurowej. Połączenie długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera z oddziaływaniem świetlówek może negatywnie wpływać na kondycję oczu. Dlatego coraz częściej stosuje się nowoczesne rozwiązania, takie jak na przykład świetliki tunelowe.

Oświetlenie w domu

Nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia na ciekawe, odważne rozwiązania. Tradycyjne doświetlanie, jakie dają okna dachowe może być niewystarczające, zwłaszcza że działa wyłącznie na najwyższej kondygnacji. W takiej sytuacji można zamontować świetlik dachowy tunelowy, który dostarczy światło do pomieszczenia, które nie ma bezpośredniego połączenia z dachem.

Skontaktuj się! kontakt

Co to świetliki dachowe? Podsumowanie

Świetliki to bardzo przydatne elementy konstrukcyjne, które sprawdzają się zarówno w przemyśle, biznesie, jak i w zastosowaniach domowych. W zależności od potrzeb danego obiektu można zdecydować się na tradycyjne świetliki dachowe kopułkowe, pasma świetlne czy wielofunkcyjne wyłazy. Większość z nich przeznaczona jest do dachów płaskich lub o niewielkim nachyleniu, jednak istnieją również wersje dostosowane do stromych powierzchni (jak np. świetlik dachowy płaski, przypominający wyglądem dachowe okna). Jeżeli w grę wchodzi niewielka przestrzeń oraz liczy się estetyczny wygląd, warto wybrać świetliki rurowe. Ceny świetlików dachowych zależą od bardzo wielu czynników — wolumenu zamówienia, rodzaju wykorzystanych materiałów, typu świetlików, charakterystyki danego obiektu. Wszelkie kwestie warto omówić bezpośrednio ze specjalistą, który doradzi wybór poszczególnych opcji i zajmie się kwestiami technicznymi. Tak czy inaczej, świetliki stanowią element konstrukcyjny, który niewielkim kosztem może przynieść znaczne efekty praktyczne.

Zobacz inne artykuły

Infolinia 24/7 - 518 854 113