Czy warto zainwestować w świetliki dachowe?

Świetliki dachowe w ostatnich latach zyskują na popularności. W zastosowaniach przemysłowych wykorzystywane są od lat, jednak obecnie coraz więcej firm deweloperskich oraz tych, zajmujących się budową biur i obiektów użytkowych, zaczyna dostrzegać ich zalety. Czy warto w nie inwestować i jakie korzyści przynosi wykorzystywanie takiej formy doświetlania pomieszczeń?

Skontaktuj się! kontakt

5 zalet stosowania świetlików dachowych, które przekonają nieprzekonanych

Poprawa jakości życia i pracy

Świetliki dachowe montowane w zakładach przemysłowych (ale także i w biurach czy pozostałych miejscach pracy, a nawet w domu) przynoszą wiele korzyści dla pracowników. Naturalnie pierwszą z nich, która wiąże się z głównym przeznaczeniem tych konstrukcji, jest zapewnienie naturalnego światła we wnętrzu zakładu. Dzięki temu osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu nie muszą przez cały czas być wystawione na działanie lamp i świetlówek, które mają negatywny wpływ na wzrok. Konstrukcja świetlików dachowych umożliwia pozyskiwanie światła z promieni padających pod różnym kątem, a nawet podczas umiarkowanego zachmurzenia. Świetliki montowane na dachu umożliwiają również efektywną wentylację. To również ważny czynnik wpływający na komfort pracy w zamkniętym pomieszczeniu. Oczywiście wiąże się to również z bezpieczeństwem — wentylacja to kluczowa kwestia w wielu zakładach przemysłowych.

Oszczędności finansowe — świetliki to inwestycja

Wykorzystywanie naturalnego światła jako zastępnika źródeł elektrycznych wpływa na znaczne oszczędności w wydatkach przedsiębiorstwa. Koszty związane z energią stają się zauważalnie mniejsze. Nawet jeżeli doliczy się do tego koszt montażu świetlików, jest to działanie w pełni opłacalne. Takie konstrukcje stanowią swoistą inwestycję, która bardzo szybko się zwraca. Naturalnie warto postawić na wysoką jakość materiałów i samej usługi, żeby uniknąć konieczności dokonywania ewentualnych poprawek czy częstych napraw.

świetliki na dachu

Wielofunkcyjność

Świetliki dachowe to grupa bardzo niejednorodna. Mogą występować w przeróżnych formach i rodzajach, co sprawia też, że mogą służyć różnym celom. Podstawowy rodzaj to świetliki dachowe kopułkowe, które wystają ponad powierzchnię dachu i mają wypukły kształt. Najczęściej są przytwierdzone do podstawy, jednak występują również wersje z otwieraną klapą. Takie konstrukcje mają zastosowanie na dachach płaskich lub o niewielkim nachyleniu. Dla stromych powierzchni przeznaczone są świetliki płaskie, które przypominają okna dachowe. Osobną grupą są pasma świetlne, które mają podłużny kształt i ciągną się nieraz przez całą długość dachu. Najczęściej posiadają otwierane klapy, co wpływa na poprawę wentylacji, a niekiedy umożliwia wyjście na dach. Konstrukcje służące temu celowi mają nazwę wyłazów dachowych, które mogą spełniać również funkcję świetlików.

Bezpieczeństwo

Bardziej zaawansowane technologicznie świetliki dachowe mogą znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo panujące w danym obiekcie. Otwierane elementy połączyć można z automatycznym mechanizmem, a wówczas takie konstrukcję odgrywają rolę klap oddymiających. Włączają się one automatycznie podczas uruchomienia się systemu przeciwpożarowego. Dzięki wykorzystaniu naturalnej własności ciepłych gazów do unoszenia się znaczna ich część wydostaje się na zewnątrz przez otwarte klapy na dachu. Nawet jeżeli dany świetlik nie pełni takiej funkcji, to sama otwierana klapa wpływa na zwiększoną wentylację podczas codziennej pracy, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracowników.

Ochrona środowiska

Korzystanie ze światła słonecznego zmniejsza zużycie energii elektrycznej, co wpływa na większą jej oszczędność i ograniczone zapotrzebowanie. To w prostej linii przekłada się na mniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery, która związana jest z produkcją energii tradycyjnymi metodami. Korzystanie z dziennego światła to najbardziej „zielone” z dostępnych rozwiązań.

świetliki dachowe

Świetliki czy okna — co sprawdzi się lepiej?

Po co montować świetliki dachowe, kiedy istnieje możliwość zastosowania wielkopowierzchniowych okien, które również wpuszczają do środka dzienne światło? Kluczowe znaczenie ma tutaj fakt, że świetliki są po prostu o wiele bardziej wydajne. Wpływa na to kilka rzeczy. Po pierwsze, duże znaczenie ma ich ulokowanie. Promienie słoneczne trafiają na powierzchnię dachu przez znaczną większość dnia, natomiast w przypadku okien, funkcjonalność zależy w dużej mierze od pory dnia. Po drugie mają one specjalnie skonstruowaną powierzchnię z akrylu lub poliwęglanu (rzadziej — szkła), która doskonale zbiera światło. Wersje wypukłe mają dodatkowo tę zaletę, że zapewniają świetną wydajność niezależnie od kąta padania światła. Świetliki mając mniejszą powierzchnię niż okna, pozwalają uzyskać dużo większe naświetlenie wewnątrz obiektu, również w porównaniu do okien dachowych.

Świetliki dachowe w domu

Często wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że świetliki mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w domach jednorodzinnych. Nowoczesne technologie umożliwiają efektywne doświetlenie pomieszczeń, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ścian czy dachu, przez co nie może do nich trafiać światło dzienne za pomocą okien. W tym przypadku doskonale sprawdzi się świetlik dachowy tunelowy. Światło doprowadzane jest za pomocą specjalnej rury (w wersji sztywnej lub giętkiej) wyłożonej doskonale odbijającym materiałem. W pomieszczeniu docelowym całość wygląda jak zwykła lampa sufitowa. Najczęściej miejscem, w którym lokuje się całą konstrukcję, jest poddasze.

Skontaktuj się! kontakt

Czy warto inwestować w świetliki dachowe? Podsumowanie

Świetliki sprawdzają się najlepiej w miejscach, w których niezbędna jest duża ilość światła, a korzystanie ze sztucznych źródeł okazuje się drogie. Tak naprawdę jednak można je stosować w większości obiektów użytkowych i prywatnych. Znajdują swoje zastosowanie w halach produkcyjnych i magazynowych, centrach logistycznych, wielkich obiektach przemysłowych, ale także biurach, urzędach, blokach mieszkalnych (zwłaszcza na klatkach schodowych), biurach czy domach jednorodzinnych. Firmy budowlane coraz częściej oferują montaż takich rozwiązań. Świetlik może być doskonałym zastępnikiem okna dachowego i pomóc dostarczyć dużą ilość światła dziennego praktycznie za darmo (płaci się jedynie za montaż i konserwację). To wszystko powoduje, że korzystanie z takich rozwiązań jest jak najbardziej uzasadnione. Warto wybierać usługi sprawdzonych firm, które zapewnią usługi najwyższej jakości.

Zobacz inne artykuły

Infolinia 24/7 - 518 854 113