Sposoby na doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym

Światło słoneczne to podstawa w naszym codziennym życiu. Dla zapewnienia optymalnego komfortu konieczne jest dostarczanie jak największego jego poziomu zarówno w domu, miejscu pracy, jak i w każdej innej sytuacji. Projektując dom, warto zastanowić się, co zrobić, aby stworzyć przyjazną atmosferę dla domowników, przy czym dostępność światła dziennego jest tu jedną z kluczowych kwestii. Jeszcze ważniejsze wydaje się to w przypadku przestrzeni służbowych czy budynków przemysłowych.

Duże sklepy, hale produkcyjne oraz magazynowe – w tych wszystkich miejscach, naturalne doświetlenie może się okazać bardzo korzystne. W poniższym artykule wskazujemy na znaczenie tego zagadnienia i opisujemy sposoby na rozjaśnienie pomieszczeń różnego rodzaju i przeznaczenia.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Dlaczego naturalne światło jest takie ważne?

Promienie słoneczne mogą wpływać zbawiennie na wiele aspektów naszego życia. Jasna, oświetlona przestrzeń to przede wszystkim lepsze samopoczucie, więcej chęci do działania, mniejsze zmęczenie oraz większa odporność na choroby. Przechodząc jednak do bardziej przyziemnych kwestii, warto wspomnieć o tym, że rozświetlone pomieszczenie oferuje o wiele większą wygodę w czasie pracy oraz innych zadań, które wymagają dobrej widoczności. Oczy męczą się w o wiele mniejszym stopniu niż w przypadku korzystania z lamp i świetlówek.

Jeżeli to jeszcze nie są wystarczająco przekonujące fakty, warto zwrócić uwagę na koszty związane z użyciem energii w domu czy budynku przemysłowym. Kiedy praktycznie na okrągło musi być włączone sztuczne źródło światła, rachunki mogą wzrosnąć niebotycznie, czego z pewnością każdy chciałby uniknąć. Warto więc pomyśleć o odpowiednim nasłonecznieniu jeszcze na etapie projektu lub dokonywania remontu.

Sposoby doświetlania budynku

Aby zapewnić dobrą jasność w konkretnych pomieszczeniach, można zastosować szereg rozwiązań. Na samym początku ważne jest oczywiście wpuszczenie światła. W tym celu można zastosować okna lub świetliki dachowe.

Okno – podstawa w każdym domu

Pierwszym i dosyć oczywistym sposobem na wpuszczenie do wnętrza pomieszczenia większą ilość światła naturalnego, jest montowanie odpowiedniej liczby okien. Na pytania Ile oraz Gdzie najlepiej je montować, odpowiedzieć powinien już projektant lub inna osoba odpowiedzialna za budowę oraz wykończenie. Pomieszczenia, w których spędza się dużo czasu w trakcie dnia, warto lokować od strony wystawionej w największym stopniu na oddziaływanie słońca oraz wyposażać je w przestronne okna. Ważna jest w tym względzie analiza nasłonecznienia, która wskaże, gdzie najlepiej umieścić elementy doświetlające.

Jeżeli chodzi o same okna, coraz popularniejsze stają się modele o dużej powierzchni, obejmującej niemal całą wysokość pokoju oraz znacznie szersze od tradycyjnych wersji. Takie rozwiązanie jest nieskomplikowane, a przynosi znaczne efekty. Co jednak zrobić, gdy pomieszczenie nie ma kontaktu ze ścianami zewnętrznymi, a zatem montaż okien nie wchodzi w grę?

Świetliki – dodatkowe źródło światła

Dla domów

W powyższej sytuacji z pomocą przychodzą świetliki dachowe. W zależności od rodzaju mogą być stosowane zarówno w budynkach przemysłowych, blokach mieszkalnych, jak i domach jednorodzinnych. W tym ostatnim przypadku szczególnie polecane są świetliki tunelowe. Ich największą zaletą jest to, że nie wymagają bezpośredniego sąsiedztwa z zewnętrzną powierzchnią.

Cała ich konstrukcja opiera się na tym, że światło, pozyskiwane i skupiane dzięki specjalnej kopułce montowanej na dachu, jest następnie transportowane rurą wyłożoną doskonale odbijającym materiałem wprost do planowanego pomieszczenia. Na samym końcu jest rozpraszane i przechodzi najczęściej przez matowe, okrągłe okienko w suficie. Efekt do złudzenia przypomina działanie zwykłej lampy, z tym że docierające światło jest zdrowe dla oczu i o wiele lepiej oddziałuje na osoby znajdujące się wewnątrz pokoju. W domach, w których mieści się sypialnia lub łazienka bez okna,  takie rozwiązanie pomaga znacznie zwiększyć komfort życia.

Świetlik tunelowy to nie jedyne rozwiązanie w przypadku prywatnych domów. W domach mieszkalnych doskonale sprawdzają się również świetliki płaskie czy naświetla dachowe, które mogą być montowane w dachach skośnych i wówczas pomagają rozjaśnić poddasze oraz pomieszczenia znajdujące się na najwyższej kondygnacji w domu.

doświetlenie pomieszczeń światłem dziennych

Dla pozostałych budynków

W przypadku budynków przemysłowych czy wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, czy bloków mieszkalnych często stosowanym rozwiązaniem jest tradycyjny świetlik w dachu w wersji płaskiej lub kopułkowej. Takie konstrukcje rozmieszczone są na dachu w taki sposób, aby dostarczyć optymalny poziom światła dziennego. Jeżeli potrzeby w tym względzie są naprawdę duże, stosuje się pasma świetlne, które stanowią podłużny, półkolisty pas paneli wykonanych zazwyczaj z poliwęglanu lub akrylu. 

Co ważne, w przypadku takich budowli, najczęściej wybiera się wielofunkcyjne konstrukcje, które oprócz doświetlenia oferują dobrą wentylację (dzięki uchylnej klapie) oraz właściwości oddymiające (poprzez zamontowanie elektrycznych siłowników, zintegrowanych z systemem przeciwpożarowym). W niektórych przypadkach świetliki takie mogą odgrywać też rolę wyłazów dachowych.

Świetlik, okno – i co jeszcze?

Powyższe sposoby wskazują, jak dostarczyć dużą ilość naturalnego światła słonecznego  do środka pomieszczenia, a teraz warto się zastanowić, jak to światło najlepiej wykorzystać. Jeżeli pokój będzie wyposażony w nieodpowiedni sposób, doświetlenie za pomocą okien lub świetlików może okazać się mało wydajne. O co warto zadbać?

  • Przeszklone powierzchnie – kto powiedział, że wszystkie ściany działowe i inne elementy oddzielające od siebie konkretne części pomieszczenia muszą być nieprzejrzyste? Dziś coraz częściej stawia się na ciekawe oraz innowacyjne rozwiązania, wśród których są właśnie powierzchnie szklane. Dzięki temu do pokoju oddzielonego za ich pomocą trafia dużo więcej światła. Przykłady takich rozwiązań najczęściej znaleźć można w projektach nowoczesnych domów.
  • Lustra – właściwe rozmieszczenie powierzchni odbijających to jeden z ważniejszych czynników wpływających na właściwe oświetlenie domowych pomieszczeń. Obecność luster jest wskazana nie tylko ze względu na ich podstawowy walor praktyczny – możliwość przeglądania się. Pomagają one również optycznie powiększyć pokój oraz go rozjaśnić, odbijając światło wpadające przez okna czy świetliki.
  • Jasne ściany – to również niezwykle ważny składnik aranżacji, jeżeli chce się uzyskać dobrze oświetloną przestrzeń. Ściany w jasnych odcieniach lepiej odbijają światło naturalne, dzięki czemu dobrze rozchodzi się ono po wnętrzu. W połączeniu z dodatkowymi, lekkimi akcesoriami, wpływają również na bardziej pogodną atmosferę panującą w pokoju.

Dobre praktyki projektowe

Istnieją liczne zasady, które pozwalają uzyskać znacznie większa wydajność, jeżeli chodzi o nasłonecznienie, a odnoszą się do etapu projektowania zarówno samego układu, jak i usytuowania budynku. Ważne jest to, aby dom czy inna budowla, w miarę możliwości zwrócona była w odpowiednim kierunku. Chodzi o to, aby uzyskać największe możliwe naświetlenie w ciągu dnia, w pomieszczeniach, które najbardziej tego wymagają. To jednak nie wszystko. Niezwykle istotny jest również układ pokojów.

Chodzi o to, by tworzyć możliwie przestronne przejścia i pozwalać na w miarę swobodną wędrówkę światła. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim domem lub mieszkaniem, pewnym rozwiązaniem jest stosowanie otwartych przestrzeni, np. aneksów kuchennych, które wizualnie powiększają wnętrze, a do tego umożliwiają łatwe rozjaśnienie całego pomieszczenia. Uwzględniając przy tym dodatkowe wsparcie ze strony okien i świetlików dachowych, można uzyskać naprawdę niesamowity efekt.

Przepisy dotyczące światła dziennego w pomieszczeniach

Budynki przeznaczone do przebywania w nich ludzi podlegają określonym przepisom, również jeżeli chodzi o oświetlenie budynku. Szczegóły znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Można znaleźć w nim m.in. informację o odległości budynków na sąsiednich działkach, tak aby zapewnić odpowiedni dostęp dla promieni słonecznych. Poza tym w rozporządzeniu znajdują się wymagania dotyczące oświetlenia naturalnego, ilości zastosowanych okien, czy czasu optymalnego nasłonecznienia. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w budynkach publicznych, a także miejsc przeznaczonych dla dzieci, ponieważ tam przepisy jasno określają minimalne wymagania dotyczące budowy.

Doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym podsumowanie

Jak widać, sposobów na skuteczne doświetlenie pomieszczenia jest naprawdę sporo. Poza podstawowymi rozwiązaniami, które obejmują zapewnienie odpowiedniej liczby dużych okien oraz montaż świetlików na dachu, warto zadbać o to właściwe wyposażenie domu, biura, czy innego budynku oraz jego optymalny projekt (jeżeli oczywiście przedsięwzięcie oczekuje dopiero na realizację). Rozjaśnianie pomieszczeń światłem naturalnym pomaga w pracy, codziennym życiu, a do tego jest ekologiczne i ekonomiczne w jednym.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zapewnić sobie większą ilość światła oraz szukasz profesjonalnych rozwiązań, zapraszamy do kontaktu z nami. W PBM-AS zajmujemy się produkcją i montażem świetlików różnego rodzaju, które mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych, jak i zakładach przemysłowych. Szczegóły oferty uzgodnimy indywidualnie drogą telefoniczna lub mailową.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Infolinia 24/7 - 518 854 113