Naświetla dachowe – czym są i kiedy warto je użyć?

Naświetle dachowe to konstrukcja, której zadaniem jest wpuszczenie światła dziennego do wnętrza pomieszczenia w budynkach różnego rodzaju i przeznaczenia. Mogą występować w wielu formach i rodzajach, które łączy niezwykła wygoda użytkowania oraz zalety związane z przewagą światła słonecznego nad sztucznym oświetleniem, jakie dają lampy.

Mówiąc o naświetlach, często ma się na myśli również standardowe dachowe świetliki, które stanowią niezwykle popularny mechanizm doświetlający, zwłaszcza w przypadku obiektów przemysłowych i handlowych. W tym artykule omawiamy różnice pomiędzy poszczególnymi produktami i wskazujemy, kiedy warto zdecydować się na montaż naświetli na swoim dachu.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Naświetla – mieszanka pojęciowa

Mówiąc o naświetlach nie zawsze mamy na myśli to samo. Jest to bowiem nazwa, którą przypisuje się do różnego rodzaju konstrukcji. Często nazywane są tak przeszklone elementy otaczające drzwi wejściowe. Są swego rodzaju oknami, których jednak nie można uchylić ani otworzyć. Często stosuje się je w biurach lub budynkach użyteczności publicznej, jednak równie dobrze mogą być montowane w domach jednorodzinnych. Jednak nie one są tematem niniejszego artykułu.

Naświetlami są nazywane również przezroczyste okienka montowane w dachach budynków, których zadaniem jest doświetlenie wnętrza poprzez wpuszczanie naturalnego światła. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie w domu, biurze czy zakładzie przemysłowym, co przekłada się na mniejsze rachunki i lepsze samopoczucie osób znajdujących się w budynku. Podobną rolę odgrywają świetliki, które również są nazywane przez niektórych naświetlami. Jak okaże się jednak w dalszej części artykułu, świetliki są dużo bardziej uniwersalne i spełniają także dodatkowe funkcje. Czym różnią się od siebie obydwie instalacje i kiedy warto zdecydować się na którąś z nich?

Naświetla i świetliki dachowe – różnice

Naświetla w powyżej zarysowanym znaczeniu to przepuszczające, płaskie płyty wykonane najczęściej z poliwęglanu lub akrylu, które dopasowane są do powierzchni dachu i nie wystają poza jego poziom. Podobne są więc odrobinę, pod kątem swojej budowy, do okien dachowych, jednak nie mają ramy oraz mechanizmu otwierającego. Co jest ich największym wyróżnikiem? Są to proste konstrukcje, które nie wymagają skomplikowanego montażu oraz składają się z niewielu elementów.

Mogą być stosowane w przypadku dachu o dużym nachyleniu, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych świetlikach. Nie stanowią więc konkurencji dla pozostałych konstrukcji, a jedynie ich uzupełnienie. W niektórych budynkach jedynym rozwiązaniem będą właśnie płaskie płyty poliwęglanowe, w innych – bardziej rozbudowane instalacje, wystające ponad powierzchnię dachu.

naświetla dachowe z poliwęglanu

Świetliki stanowią bardziej uniwersalne rozwiązanie, ponieważ oprócz doświetlania wnętrza danego pomieszczenia, w określonych przypadkach mogą również zapewnić wentylację. Dzieje się tak, jeżeli dany model jest wyposażony w uchylaną klapę. Dodatkowo można bez problemu zamontować elektryczne siłowniki, a całość podłączyć do systemu przeciwpożarowego.

Wówczas taki świetlik może pełnić funkcję oddymiającą, co w wielu przypadkach jest wręcz wymagane i znacznie wpływa na bezpieczeństwo osób znajdujących się w danym budynku. Jeżeli chodzi o wykonanie, to płyty zewnętrzne również produkowane są z tworzysz sztucznych, takich jak poliwęglan (ma on przewagę nad akrylem, ponieważ lepiej przepuszcza światło oraz jest trwalszy). Do tego dochodzą aluminiowe ramy oraz podstawa ze stali ocynkowanej. Są ponadto dodatkowo izolowane, aby zachować dobre właściwości termiczne.

Dlaczego warto stosować naświetla dachowe?

Naświetla dachowe i świetliki stanowią doskonałe rozwiązanie zarówno dla potrzeb dużych hal i budowli przemysłowych, jak i domów, czy mniejszych budynków użyteczności publicznej. Wszystko zależy od tego, który wybierze się model i jak kształtują się potrzeby w tym zakresie. Jakie są zalety montażu instalacji doświetlających?

  1. Pracownicy, domownicy lub jakiekolwiek inne osoby znajdujące się w danym budynku czy pomieszczeniu mogą przebywać w naturalnym świetle, co ma ogromne znaczenie dla komfortu w czasie wykonywania różnorodnych obowiązków lub zwyczajnie dla samopoczucia.
  2. Świetliki dachowe oraz naświetla są montowane raz i przez cały czas zapewniają dopływ promieni słonecznych. Oznacza to, że można w znacznym stopniu ograniczyć korzystanie z lamp i świetlówek, które oddziałują negatywnie na wzrok, a do tego przyczyniają się do większego zużycia prądu. To zaś prowadzi do większych wydatków, które jak wiadomo, każdy woli ograniczać. Można więc traktować montaż naświetli i świetlików jako swego rodzaju inwestycję.
  3. Mniejsze zużycie energii elektrycznej ma jeszcze jedno znaczenie – jest to działanie proekologiczne, ponieważ oświetlając pomieszczenie, korzysta się z naturalnego źródła.
  4. Naświetla dachowe są niedrogimi konstrukcjami, które doskonale sprawdzają się na stromych dachach, gdzie nie ma możliwości montażu większości świetlików dachowych.
  5. Jeżeli jednak decyzja padnie na bardziej funkcjonalne świetliki, mogą one odwdzięczyć się bardzo szerokim zastosowaniem – niektóre modele, oprócz wspomnianych już właściwości oddymiających czy wentylacyjnych, mogą pełnić tę samą funkcję, co wyłazy dachowe – a więc ułatwiać znacznie prace na szczycie budynku.

Naświetla dachowe podsumowanie

Naświetla dachowe z poliwęglanu to instalacje, które stają się coraz bardziej popularne i stanowią doskonały zamiennik dla droższych rozwiązań. Pozwalają na oświetlenie wnętrza budynku w naturalny sposób, co sprawia, że są bardzo chętnie stosowane dla potrzeb firm posiadających hale magazynowe, produkcyjne, czy chociażby sklepów wielkopowierzchniowych. Oczywiście ich zastosowań znajdzie się o wiele więcej, a ponieważ są proste w swojej budowie i nie wymagają skomplikowanego montażu, mogą być stosowane na różnych powierzchniach.

Jeżeli zajmujesz się budową lub remontem i potrzebujesz rozwiązania poprawiającego właściwości świetlne w budynku, wybierz naświetle lub świetlik dachowy w odpowiedniej konfiguracji. Oczywiście takie konstrukcje mogą zastąpić również okna dachowe, tradycyjnie montowane na poddaszach.

Potrzebujesz pomocy w wyborze? Skontaktuj się z nami! PBM-AS to producent wysokiej jakości świetlików dachowych oraz naświetli, które sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Oprócz produkcji i montażu chętnie doradzamy, wykorzystując nasze doświadczenie. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości, pomożemy podjąć decyzję i dostosujemy ofertę do konkretnych wymagań. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz na stronie internetowej.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Infolinia 24/7 - 518 854 113