Świetliki połaciowe

Świetliki dachowe to niezwykle ważne elementy konstrukcyjne, które odpowiadają przede wszystkim za efektywne rozjaśnienie wnętrza pomieszczenia światłem słonecznym. Jest to istotne zwłaszcza w odniesieniu do wielkopowierzchniowych budynków przemysłowych oraz handlowych. Zastosowanie wysoce wydajnych pasm świetlnych lub tytułowych świetlików połaciowych w postaci długich, przepuszczających powierzchni może znacznie poprawić warunki panujące wewnątrz budynku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym są świetliki połaciowe i kiedy warto je zainstalować, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Świetlik dachowy połaciowy – co to?

Świetliki połaciowe to konstrukcje, które są bardzo proste w swojej formie. Występują w postaci przepuszczających światło płyt, wykonanych z poliwęglanu, akrylu lub innego tworzywa sztucznego, które cechuje się wysoką odpornością na oddziaływanie negatywnych czynników mechanicznych i atmosferycznych. Świetlik połaciowy wygląda tak naprawdę jak płyta dachowa w wersji przezroczystej i przepuszczającej. Nie wystają ponad powierzchnię dachu, tylko komponują się z istniejącym wykończeniem.

Nie jest to jednak grupa zupełnie jednorodna. Świetliki dachowe przemysłowe w wersji połaciowej mogą posiadać odmienne kształty oraz właściwości, zwłaszcza w odniesieniu do zabezpieczenia termoizolacyjnego. Istnieją bowiem tzw. świetliki “ciepłe” oraz “zimne”. Pierwsze z nich nadają się do dobrze ogrzewanych hal i budynków przemysłowych, ponieważ posiadają wielowarstwową strukturę zabezpieczającą przed ucieczką ciepła. Drugie są cieńsze – należy jednak zaznaczyć, że nie wpływa to na ich wytrzymałość mechaniczną. Jedne i drugie mogą być dłuższe lub krótsze, w zależności od konkretnych wymagań.

Zalety stosowania świetlików połaciowych

Świetliki dachowe w wersji połaciowej to oczywiście tylko jedna z wielu możliwości doświetlenia wnętrz budynków przemysłowych. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na model z płaskich płyt?

  • Ich montaż jest niezwykle prosty. W przypadku dachów z płyt warstwowych lub blachy trapezowej wystarczy dopasować elementy konstrukcji do dwóch sąsiednich płyt i zastosować oczywiście odpowiednie uszczelnienie. Nie ma tutaj potrzeby wznoszenia podstawy, co ma miejsce w przypadku klasycznych świetlików.
  • Świetliki połaciowe są stosunkowo tanie w montażu i eksploatacji, co wynika ze wspomnianej powyżej cechy. Mogą zatem zapewniać doskonałe właściwości docieplające przy atrakcyjnych kosztach.
  • Płyty, które stanowią podstawę takich świetlików, mogą być dość długie, dzięki czemu zapewniają dużą powierzchnię doświetlającą (w odróżnieniu od wersji kwadratowych – płaskich lub kopułkowych, które dostarczają punktowe światło).
  • Mogą być dopasowane do różnych rodzajów powierzchni dachu. Istnieją panele poliwęglanowe, które doskonale pasują do kształtu blachy trapezowej i posiadają charakterystyczne wyżłobienia, a także zupełnie płaskie modele, ukształtowane odpowiednio po bokach dla łatwego łączenia.
  • Nadają się do montowania na dachach o dużym nachyleniu, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych świetlików.

Jakie świetliki wybrać?

Świetlik dachowy połaciowy będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla budynków ze skośnym dachem, w których niezbędne okazuje się znaczne doświetlenie przy pomocy dziennego światła. Ze względu na dużą efektywność konstrukcji, są często wykorzystywane w przypadku dużych pomieszczeń. Stosowanie takich rozwiązań jest również uzasadnione w sytuacji, gdy nie ma potrzeby, by świetlik spełniał dodatkowe funkcje – wentylacyjną czy oddymiającą. Wersja połaciowa jest na stałe zintegrowana z powierzchnią dachu, a więc nie posiada uchylnej klapy czy mechanizmu otwierającego.

Jeżeli powyższe własności są niezbędne w danym przypadku, warto postawić na świetliki uniwersalne, które umożliwiają otwarcie górnej płyty, a do tego pełnią rolę wyłazów dachowych. W wersji płaskiej (przypominającej nieco okna montowane na poddaszach) mogą być stosowane nawet w przypadku powierzchni o znacznym nachyleniu. Na płaskim dachu alternatywą dla świetlików połaciowych są pasma świetlne, które również charakteryzują się znaczną powierzchnią – rozciągają się nieraz na długość niemal całego budynku. Pasma świetlne mogą posiadać wszystkie mechanizmy zwiększające ich funkcjonalność, a zarazem dzięki wypukłej postaci zbierają promienie słoneczne padające pod różnym kątem.

Najlepsze świetliki – zadbaj o najwyższą jakość

Świetliki połaciowe to doskonałe rozwiązanie do dachów z płyt warstwowych czy blachy trapezowej. Nie dziwi więc, że są bardzo chętnie stosowane w przypadku wielu budynków przemysłowych, handlowych i nie tylko. Wszystkie powyższe zalety, tj. solidność, wydajność, dobra izolacja, czy też niewielkie (w ogólnym rozrachunku) koszty montażu sprawiają, że płaskie, podłużne świetliki nie tracą na popularności. Wyboru należy jednak dokonać na podstawie celów i zadań, jakie spełniać ma określona konstrukcja i jeżeli wymagania są większe, warto postawić na modele bardziej rozbudowane.

Jeżeli poszukujesz najlepszych rozwiązań dla swojego biznesu czy posesji prywatnej, koniecznie zapoznaj się z ofertą PBM AS, dostępną na naszej stronie internetowej. Oferujemy różne rodzaje świetlików, które dostosowane są do potrzeb budynków o odmiennej wielkości, a także nachyleniu powierzchni dachu. Oprócz zwykłych konstrukcji naświetlających oferujemy również uniwersalne rozwiązania w postaci wyłazów dachowych, klap oddymiających czy świetlików z elektrycznie sterowanymi siłownikami. To jednak nie wszystko. Jeżeli posiadasz już świetliki, które jednak zaczynają tracić swoje właściwości, możesz zdecydować się na usługę ich remontu – z chęcią zajmiemy się Twoją sprawą i przygotujemy indywidualną ofertę, uzależnioną od Twoich potrzeb.

Wiemy, jak ważne jest stosowanie najlepszych materiałów, takich jak niezwykle wytrzymały i przejrzysty poliwęglan, a także stal ocynkowana czy lekkie, lecz nadal odporne na warunki zewnętrzne aluminium. Korzystamy tylko ze sprawdzonych rozwiązań. Sprawdź nas i skontaktuj się telefonicznie lub mailowo.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Infolinia 24/7 - 518 854 113