Świetliki dachowe płaskie – doskonałe rozwiązanie dla płaskiego dachu

Świetliki dla płaskich dachów to niezwykle przydatne elementy konstrukcyjne, które są powszechnie wykorzystywane w przypadku różnego rodzaju budynków, zarówno prywatnych, jak i przeznaczonych do celów firmowych. Nowoczesne konstrukcje tworzone z elementów ocynkowanych oraz płyt poliwęglanowych zapewniają doskonałe właściwości doświetlające, a także izolacyjne. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązania technologiczne i dlaczego dobrze jest wybrać akurat świetliki płaskie?

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Rola świetlików

Świetliki dachowe mają za zadanie wprowadzić naturalne światło do pomieszczenia, zmniejszając tym samym potrzebę korzystania ze sztucznych jego źródeł. To prowadzi do obniżki kosztów związanych z użytkowaniem budynku, ponieważ, jeżeli zamontuje się odpowiednią ilość dobrze rozmieszczonych świetlików, można znacznie ograniczyć zużycie prądu w firmie. Światło słoneczne jest również zdrowsze dla oczu i oddziałuje pozytywnie na pracowników oraz pozostałe osoby znajdujące się we wnętrzu doświetlanych pomieszczeń. W niektórych przypadkach (które opisane zostały w dalszej części artykułu) rola świetlika na dachu jest szersza i obejmuje także wentylację oraz zapewnianie bezpieczeństwa pracownikom. Świetliki w różnych wersjach bywają również montowane na posesjach prywatnych, jako uzupełnienie lub czasem zamiennik okien. Dom z dachem płaskim doskonale nadaje się do zastosowania takiego rozwiązania.

świetlik dachowe płaskie

Czym się charakteryzują świetliki dachowe płaskie?

Świetliki płaskie to nazwa, która odnosi się do konstrukcji wystających ponad powierzchnię i stosowane są na płaskich dachach. Czasem mówi się tak o elementach wbudowanych w strome zadaszenie, jednak wówczas posiada konstrukcję przypominająca zwykłe okno (jeżeli nie da się go otworzyć, to de facto pełni funkcję świetlika). W tradycyjnym ujęciu jest to jednak jeden z najbardziej klasycznych rodzajów elementów doświetlających wnętrze pomieszczeń prywatnych i służbowych. Pytanie brzmi: czym różnią się od pozostałych typów świetlików? Ogólnie rzecz biorąc, oprócz wersji płaskich można wyróżnić:

Świetlik płaski przypomina najbardziej wersję kopułkową, lecz charakteryzuje się innym kształtem pokrywy. W odróżnieniu od pasm świetlnych są to pojedyncze, niewielkie konstrukcje wpuszczające jednostkowo mniejszą ilość światła. Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb danego budynku. W przypadku ciemnego wnętrza powierzchnia przepuszczająca powinna być o wiele większa (co da się osiągnąć właśnie dzięki zastosowaniu pasm). Jeżeli jednak budynek posiada dodatkowe źródło światła (np. okna) lub nie wymaga tak dużej powierzchni oświetlającej, płaskie świetliki wystarczą w zupełności.

W zależności od konstrukcji mogą one odgrywać również dodatkowe role. Otwierana klapa pozwala uzyskać właściwości wentylacyjne. W przypadku, gdy zamontowany zostanie siłownik podłączony do instalacji przeciwpożarowej, taki świetlik będzie pełnił funkcję klapy oddymiającej. Jeżeli natomiast umieszczony zostanie w miejscu umożliwiającym podczepienie drabiny lub zamontowanie schodków, może stanowić praktyczny wyłaz dachowy, ułatwiający prace remontowe na szczycie budynku. Możliwości jest naprawdę wiele.

Świetliki dachowe – gdzie należy je stosować?

Świetlik dachowy płaski przeznaczony jest do montażu na powierzchniach o niewielkim lub zerowym nachyleniu. Konstrukcje doświetlające najczęściej używane są w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale magazynowe czy produkcyjne, a także obiektów handlowych – hurtowni, supermarketów itp. Zazwyczaj takie budynki mają dachy płaskie, co jest warunkiem dla możliwości montażu omawianych świetlików. Dlaczego stosuje się właśnie takie konstrukcje? Przede wszystkim dlatego, że w przypadku dużych powierzchni nie da się oświetlić wnętrza z wykorzystaniem okien, a często ich montaż nawet nie wchodzi w grę. Świetliki mają tę przewagę, że mogą być zamontowane w niemal dowolnym miejscu na dachu, co pozwala rozjaśnić pomieszczenia dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. W przeciwnym razie pozostawałoby korzystanie wyłącznie ze sztucznego oświetlenia.

Konstrukcja świetlików dachowych płaskich

Świetliki dachowe na płaski dach składają się z podstawy oraz segmentu górnego (w wersji uchylnej lub też nie). Dolna część wykonana jest zazwyczaj z blachy ocynkowanej (co zabezpiecza ją przed korozją), blachy aluminiowej lub laminatu poliestrowego z dodatkiem włókna szklanego. W przypadku dwóch pierwszych materiałów stosuje się ocieplenie z wełny mineralnej lub styropianu, natomiast pomiędzy warstwami laminatu, dla ocieplenia oraz uszczelnienia, znajduje się pianka poliuretanowa. Takie zabiegi mają na celu całkowicie zabezpieczyć konstrukcję przed dostawaniem się wilgoci oraz zapobiec ucieczce ciepła.

Do podstawy montowany jest panel górny, który składa się z profili aluminiowych lub PVC oraz płyt poliwęglanowych przepuszczających światło. Całość jest zabezpieczona uszczelkami, co dodatkowo chroni łączenia. W zależności od tego, czy jest to segment uchylny, czy przytwierdzony na stałe, można zamontować zawiasy, pozwalające na otwarcie klapy (za pomocą mechanizmu z korbą lub siłownika elektrycznego).

Jak widać, świetliki dachowe płaskie nie mają skomplikowanej konstrukcji, jednak ich montaż musi być przeprowadzony bardzo dokładnie, aby zachowały swoje właściwości. Oprócz odpowiedniej instalacji poszczególnych elementów ważne jest dobre łączenie z powierzchnią dachu. Tzw. kołnierz (materiał łączący podstawę świetlików z pokryciem dachów) musi być idealnie dopasowany do podłoża. Często na budynkach stosowane są blachy faliste oraz trapezowe (lub też płaskie, zwłaszcza na dachach o niewielkim nachyleniu), które wymagają zastosowania innej technologii łączenia niż w przypadku tradycyjnej papy.

Rozwiązania doświetlające dla płaskich dachów

Świetliki dachowe płaskie o nowoczesnej konstrukcji stanowią doskonały sposób na doświetlenie wnętrza budynku. Wykorzystanie komorowych płyt poliwęglanowych pozwala na uzyskanie doskonałych właściwości przepuszczających. Bardzo często producenci umożliwiają dodatkowo wybór rodzaju wykończenia powierzchni – przezroczyste, mleczne lub w innych barwach. Cena świetlika może być bardzo zróżnicowana, jednak warto wziąć pod uwagę, że jeżeli budynek jest stale eksploatowany, to dzięki oszczędnościom na energii, kwota zaczyna się zwracać. Z tego oraz innych wspomnianych powodów, konstrukcje dachowe doświetlające są tak chętnie wykorzystywane, zwłaszcza w halach przemysłowych, gdzie często nie ma możliwości montażu dużych okien wpuszczających promienie słoneczne do środka.

Jeżeli interesujesz się montażem świetlików płaskich w przypadku dachów budynków w Twojej firmie, zapraszamy do zapoznania się z ofertą PBM. Zapewniamy szeroki wybór produktów oraz poszczególnych opcji wyposażenia świetlika. Mamy w swojej ofercie różnorodne wersje, w tym praktyczne świetliki z uchylaną klapą lub wyłazy dachowe. Wszelkie szczegóły możemy ustalić na odległość – telefonicznie lub mailowo. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając nasze usługi.

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Infolinia 24/7 - 518 854 113