Czym są świetliki gąsienicowe i jakie mają zastosowanie?

Naturalne światło jest najzdrowsze, nie generuje kosztów, może nawet wpływać pozytywnie na samopoczucie i wydajność w pracy. Najprostszym sposobem na wprowadzenie go do pomieszczeń jest oczywiście montaż okien. Jednak gdy taka sytuacja nie jest możliwa lub szuka się dodatkowego oświetlenia, warto zainteresować się tematem świetlików dachowych. Dzisiaj przedstawimy jeden z popularnych rodzajów, czyli świetliki gąsienicowe. Czym się charakteryzują oraz gdzie i jak można je wykorzystać?

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Świetliki dachowe gąsienicowe

Świetlikiem jest przeszklona konstrukcja dachowa, która służy przede wszystkim w celu doświetlenia pomieszczenia. W pierwotnej wersji takie konstrukcje były montowane bezpośrednio w połaci dachowej albo tworzyły dodatkowy element na dachu. Technika produkcji tego typu systemów dachowych coraz bardziej się rozwija, dzięki czemu obecnie na rynku znajdują się świetliki pełniące również funkcję wentylacyjną czy element ochrony przeciwpożarowej, jednocześnie efektownie wpisując się w wygląd budynku, dachu oraz elewacji.

Przeszklenie w postaci świetlików dachowych występuje w wielu formach i rodzajach. Jednym z nich są świetliki gąsienicowe, których cechą charakterystyczną jest podział na segmenty. Ustawienie gąsienicowe oznacza, że świetliki ulokowane są prostopadle do kalenicy. Ze względu na usytuowanie na połaci dachu te elementy można podzielić na latarniowe, kalenicowe i poprzeczne, czyli właśnie gąsienicowe.

Świetliki dachowe mogą przyjąć różną formę:

 • trójkątną,
 • latarniową,
 • motylkową.

Dodatkowo te elementy mogą być pojedyncze bądź stworzyć całe pasma świetlne.

Zalety świetlików dachowych

Wśród podstawowych zalet gąsienicowych świetlików dachowych wymienia się doprowadzenie do wnętrza dziennego światła. Naturalne oświetlenie stanowi z kolei ogromny atut. Dlaczego?

 • Zmniejszone koszty zużycia energii – budynek może w pełni zostać oświetlony w naturalny sposób, dzięki czemu w trakcie dnia nie trzeba doświetlać przestrzeni sztucznym światłem.
 • Niższa emisja szkodliwych substancji i energii elektrycznej to nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne rozwiązanie.
 • Pomieszczenie doświetlone przy pomocy świetlików dachowych jest jaśniejsze, dzięki czemu zwiększa wygodę pracy i zmniejsza zmęczenie oczu – zarówno przy pracy fizycznej, jak i umysłowej.

Opisywany rodzaj świetlików znajduje szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i komercyjnym, mieszkalnym czy przy obiektach użytku publicznego. Istnieje przy tym także możliwość zastosowania wentylacji grawitacyjnej obiektu. Świetliki dachowe to doskonała alternatywa dla ściennych okien. Sprawdzają się w budynkach, w których nie ma możliwości zamontowania okien, bądź okazują się niezwykle pomocne w pomieszczeniach usytuowanych od północy, północnego wschodu czy północnego zachodu, do których promienie słoneczne mają ograniczony dostęp przez większą część dnia.

Świetliki dachowe typu gąsienicowego są najczęściej wykonane z ocynkowanej blachy stalowej lub lżejszej blachy aluminiowej, dzięki czemu konstrukcja nie obciąża dachu. Całość jest ocieplana za pomocą styropianu lub wełny mineralnej, co zapewnia dobre właściwości izolacyjne systemu oświetlenia dachowego. W niektórych przypadkach stosuje się laminat poliestrowy wzmocniony włóknem szklanym. Profile, które podtrzymują przezroczyste płyty, są wykonane z aluminium lub PVC. Kopuły natomiast powstają z tworzywa akrylowego lub poliwęglanu, które wykazują odporność na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Odpowiednia konstrukcja świetlików dachowych chroni je również przed osadzaniem się kurzu czy zaleganiem śniegu.

Świetlik gąsienicowy - pasmo świetlne

Świetliki gąsienicowe – zastosowanie

Szerokie zastosowanie gąsienicowych świetlików dachowych sprawiło, że znalazły one uznanie wielu klientów. To dobre rozwiązanie w zakresie doświetlenia budynków mieszkalnych, przemysłowych, firmowych i publicznych.

Zastosowanie:

 • hale przemysłowe,
 • markety,
 • hale sportowe i gimnastyczne,
 • stadiony,
 • hale rolnicze,
 • obiekty mieszkalne: domy i bloki,
 • obiekty użyteczności publicznej: szkoły, przedszkola, uczelnie,
 • instytucje państwowe,
 • budynki firmowe (pomieszczenia biurowe),
 • garaże.

Świetliki gąsienicowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzeba naturalnego światła, które zwiększy komfort przebywania w danym pomieszczeniu, bez obawy o obciążenie dachu i konstrukcję budynku.

Montaż świetlików gąsienicowych

Profesjonalne przedsiębiorstwo doradzi wybór najlepszego systemu dachowego, a fachowa ekipa montażowa zajmie się jego instalacją w szybki i rzetelny sposób. Korzystny z punktu widzenia długotrwałego użytkowania świetlików jest wybór konstrukcji spadowych, na których nie będą zalegać zanieczyszczenia bądź opady atmosferyczne.

Specjaliści z naszego przedsiębiorstwa zagwarantują montaż świetlików gąsienicowych na najwyższym poziomie. Stosujemy sprawdzone rozwiązania oraz wysokojakościowe materiały po to, żeby wykonywane przez nas konstrukcje dachowe były solidne, funkcjonalne i odznaczały się dobrymi właściwościami izolacyjnymi przez wiele lat. Jeśli szukasz eksperta, który doradzi rodzaj świetlików dachowych, które sprawdzą się w Twoim budynku – skontaktuj się z nami. Jesteśmy pewni, że wspólnie wybierzemy ofertę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań!

Skontaktuj się! Skontaktuj się!

Infolinia 24/7 - 518 854 113